V okolí Šiklandu se nachází spousta historických památek i jiných zajímavých míst, která stojí za návštěvu. Vybíráme pro vás ty nejlepší.
Centrum Eden
Šiklův mlýn -> Centrum Eden – 11 km
Centrum Eden v Bystřici nad Pernštejnem je ráj zábavy, poznání a inspirace na Vysočině.
V Horácké vesnici poznáte život našich předků. V Panském dvoře se dozvíte, jak se vaří pivo, vyrábí mošt nebo bylinkové mýdlo, co všechno umí zvířata na statku anebo se stanete na chvíli kovářem a řezbářem. Svět živlů – to je Ekopavilon. A také tu je připravena jízdárna a obchůdek s produkty z naší farmy.
Hrad Pernštejn
Šiklův mlýn –> Hrad Pernštejn – 16 km
Gotický hrad Pernštejn z poloviny 13. století stojí u stejnojmenné osady. Stavba byla do 16. století několikrát přebudována a především rozšířena.
Přesto při přeměně na reprezentativní a pohodlné sídlo neztratila svou obranyschopnost, díky čemuž je Pernštejn řazen k nejvýznamnějším moravským hradům.
Je památkově chráněn a v roce 1995 byl prohlášen národní kulturní památkou. Pernštejn je jedním z nejnavštěvovanějších moravských hradů, který láká turisty ze širokého okolí.
Prohlídka provede návštěvníka historií hradu i jeho pověstmi a třeba se objeví i místní bílá paní.
Hrad Zubštejn
Šiklův mlýn –> Zubštejn – 17 km
Zubštejn je jeden z největších hradů Moravy, nachází se na stejnojmenném kopci nad vsí Pivonice na Žďársku. Jeho zřícenina je chráněna jako kulturní památka České republiky.
Svým rozsahem a zejména dochováním mohutných pozůstatků obytného paláce a vstupní věže se řadí mezi nejvýznamnější památky v okolí.
Hrad Dalečín
Šiklův mlýn –> Hrad Dalečín – 22 km
Dalečín je zřícenina hradu stojící uprostřed obce Dalečín. Byl postaven na skalnatém výběžku chráněn ze tří stran řekou Svratkou. Jistou ochranu skýtal i náhon ke mlýnu.
Datum založení hradu není známo, první písemná zmínka o něm je z roku 1358, kdy hrad přešel do rukou pánů z Pernštejna. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.
Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře
Šiklův mlýn –> Žďár nad Sázavou – 28 km
Poutní kostel Svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou patří mezi nejvýznamnější stavby barokního stavitele Jana Blažeje Santiniho-Aichela.
Kostel byl roku 1994 zařazen na seznam světových kulturních a přírodních památek UNESCO.
Založení kostela souviselo s připravovaným blahořečením a svatořečením Jana Nepomuckého poté, co byl v jeho hrobě v pražské katedrále sv. Víta nalezen jeho domnělý zázračně neporušený jazyk. Stavba byla zahájena v roce 1719 rozhodnutím opata žďárského cisterciáckého kláštera Václava Vejmluvy.
Stavba trvala do roku 1722, kdy byl také vysvěcen, a smyslem stavby bylo především oslavit Jana Nepomuckého, jako mocného patrona a světce.
Kostel sv. Michaela ve Vítochově
Šiklův mlýn –> Vítochov – 19 km
Římskokatolický kostel svatého Michaela archanděla patří mezi nejstarší kostely na Moravě.
Byl podle legendy vystavěn z popudu svatého Metoděje, který jej měl osobně vysvětit. Prý na místě, kde se ujala borovice zasazená kořeny vzhůru.
Býval označován jako kostelík „U Sedmi borů“ právě podle stromů, které zde rostly zdánlivě kořeny vzhůru. Poslední z nich vzal ovšem za své v roce 1976.
Skalní labyrint Devět skal
Šiklův mlýn –> Devět skal – 29 km
Devět skal (836 m) je nejvyšší vrchol Žďárských vrchů.
Skalní labyrint tvoří tři dlouhé hřebeny s devíti věžemi a tři malé věžičky. Jeho název je odvozen od devíti skalních útvarů roztroušených v okolí.
Z návršního mohutného skalního bloku, na nějž lze snadno vystoupat, lze při dobré viditelnosti spatřit Králický Sněžník nebo Krkonoše.
Pasecká skála
Šiklův mlýn -> Pasecká skála – 21 km
Přírodní památka Pasecká skála je výrazným vrcholem Žďárských vrchů. Jedná se o skupinu tří skalisek s názvy Pecen, Vyhlídka a Pernštejn.
Právě na Vyhlídku vedou tesané stupně, takže se sem dostane pohodlně každý pěší turista. Výhled je tu opravdu romantický, obzvláště při východu nebo západu slunce.
Trenckova rokle
Šiklův mlýn –> Trenckova rokle – 18 km
Trenckova rokle je přírodní památka v údolí Loučky nedaleko Tišnova, která připomíná krajinu Slovenského ráje.
Tato divoká, příkrá a na Vysočině ojedinělá soutěska získala své jméno podle barona Trencka, který se zde údajně ukrýval.
Na drobném potoce tekoucím z Drahonína se nachází řada kaskád a menší vodopád.
Vírská přehrada
Šiklův mlýn –> Vírská přehrada – 21 km
Vírská údolní nádrž přehradila svojí mohutnou hrází tok řeky Svratky a obě její krajní stěny jsou pevně ukotveny ve skalních stěnách.
Stavba započala roku 1947 a 1958 byla přehrada uvedena do plného chodu.
Vystavěním 78 metrů vysoké hráze vzniklo jezero o maximální rozloze 223,5 hektarů, které ve svých vodách skrylo vesnice Chudobín u Dalečína a část Korouhvice.
Rozhledna Karasín
Šiklův mlýn –> Karasín – 18 km
Rozhledna Karasín se nachází východně od vesnice Karasín v nadmořské výšce 704 m n. m. na úbočí vrchu Přední skála.
Na ochoz rozhledny ve výšce 25 metrů nad zemí vede 128 schodů.
Půjčovna kol
V prostorách Central kempu se nachází půjčovna sportovního vybavení s možností možnosti zapůjčení kola. Vydejte se se svojí rodinou na výlet po okolí a prozkoumejte krásy Vysočiny.